Bez kategorii

Jak zrobić domową pastę tahini i gdzie ją wykorzystać?

domowa pasta tahini
domowa pasta tahini

Jak zrobić domową pastę tahini i gdzie ją wykorzystać?

Zacznijmy od tego, co to w ogóle jest. Niektórzy z Was na pewno czytają tę nazwę pierwszy raz. Tahini to nic innego jak pasta sezamowa, która jest bardzo popularna w kuchni krajów Wschodu. Jest gęsta i orzechowa w smaku, nadaje się do wielu dań — pastę tahini możecie kupić w sklepie, bądź zrobić sami.

Jak więc się do tego zabrać?

Przygotowanie pasty sezamowej tahini jest bardzo proste. Najlepiej jest przygotować tahini z wcześniej uprażonych nasion sezamu, ponieważ prażenie uwydatnia ich orzechowy aromat. Jednak prażąc sezam samemu, należy być bardzo uważnym – ziarna łatwo można przypalić, a wtedy tahina zrobi się gorzka. Jeżeli jesteście początkującymi kucharzami, możecie pominąć etap prażenia ziaren i od razu przejść do miksowania. Pastę tahini mielimy za pomocą blendera bądź robota kuchennego aż do momentu uzyskania gładkiej papki. Można też dodać odrobinę oliwy bądź oleju, by powstała pasta była jeszcze gładsza. Gotowe tahini należy przechowywać w lodówce w szczelnie zamkniętym słoiku przez okres 1 miesiąca. Po pewnym czasie tahina może się rozwarstwić na gęstą część stałą oraz olej – w takim wypadku przed użyciem należy ją dobrze wymieszać, aż znów stanie się płynna i gładka. Ci, którzy nie bardzo odnajdują się w kuchni, oczywiście mogą zakupić pastę tahini w sklepie. Niczym nie różni się ona od tej domowej — jest równie smaczna, zdrowa i tania.

Do czego wykorzystać pastę tahini?

Wbrew pozorom pasta jest wykorzystywana do wielu dań i wypieków. W dawnych czasach tahini uważano za pokarm bogatych, a w niektórych krajach pasta sezamowa tahini była używana jako waluta do wymiany towarów. W dzisiejszych czasach to przede wszystkim dodatek do sosów, zup i hummusu. Nadaje się również do koktajli oraz smoothie — nadaje im orzechowy posmak. Koktajl zrobiony z banana z dodatkiem pasty sezamowej z tahini oraz kefiru to wyborny napój. Jego pozytywne właściwości, czyli m.in. duża zawartość błonnika, doskonale wpływają na osoby z osłabionym trawieniem i zaparciami. Pastę warto również wykorzystać do ciast i ciasteczek — świetnie sprawdzi się zamiast masła orzechowego. Tahini znajdzie również zastosowanie jako dodatek do zup, np. z ciecierzycy, marchewki, batatów, soczewicy albo kalafiora. Gdy wymieszamy ją z oliwą i sokiem z cytryny, uzyskamy aromatyczny dressing, który możemy dodać do sałatki bądź użyć do polania pieczonych warzyw. Jak widać, pasta tahini posiada szerokie zastosowanie, czyni ją to coraz popularniejszym produktem, który warto włączyć do codziennej diety. Zastosowanie pasty sezamowej tahini w kuchni wzbogaci smak naszych potraw i sprawi, że będą pełne wartości odżywczych.

Dostępność tahini obecnie nie stanowi większego problemu. Wielbiciele kuchni mogą ją wykonać w domu sami, a dla tych mniej udzielających się w kuchni istnieje gotowe rozwiązanie, jakim jest gotowa pasta tahini ze sklepu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *